Hraje

Ambulantní poradenství je tu nejen pro hráče, ale i pro vás, kteří jste jim na blízku.

Hraje

Ambulantní poradenství je tu nejen pro hráče, ale i pro vás, kteří jste jim na blízku.

ctyrlist

Blízcí a příbuzní patlogického hráče jsou jeho závislostí, podobně jako jakoukoli jinou duševní nemocí, zasaženi.

Patologické hráčství jednoho člena rodiny nutně ovlivňuje všechny rodinné vztahy, a to na několika úrovních; nabourává důvěru ve vztazích, když začne hráče nutit ke lžím ohledně hospodaření s penězi i časem. Vyžaduje stále víc času, pozornosti i peněz, přičemž o to všechno hráč obírá své blízké. Ovlivňuje duševní rozpoložení závislého a ten posílá negativní emoce do dalšího kola. Nezanedbatelná je samozřejmě i praktická stránka věci – není výjimkou, že gambler prohraje nejen své vlastní peníze, ale i rodinný rozpočet a třeba i střechu nad hlavou.

Plíživě nebezpečná spoluzávislost se zrodí v okamžiku, kdy dlouhodobě přizpůsobujete svoje chování, nakládání s financemi, časem a energií závislosti svého partnera nebo partnerky tak, abyste zaplnili díry, které do vašeho vztahu nebo rodiny přináší – ať už jde o peníze, nebo například péči o děti a domácnost.

Pocit hanby za partnerovo chování může vést k uzavření do sebe a snaze „prát špinavé prádlo doma“. Jenže když jeden z partnerů jen nosí domů kupy a kupy špíny, může se druhý strhat, a stejně všechno nevyžehlí, jen se v úporné touze, aby všechno bylo jako dřív, snaží předstírat, že se nic nezměnilo, a veškerý svůj život obětuje nemoci toho druhého.

karty

podkova

V letadle se mezi prvními instrukcemi, jak se chovat v případě nehody, dozvíte, že nejprve máte nasadit dýchací masku sobě, pak teprvě svým blízkým, kteří to nezvládnou sami.

Stejně tak, jako má nárok na péči a léčbu váš partner, partnerka, dítě nebo rodič, pokud je závislý na hazardu, můžete si o pomoc říci i vy. Tím, že ošetříte sebe a dozvíte se, jak s nemocným nakládat, pomůžete v důsledku vám oběma. Ambulantní poradenství je tu nejen pro hráče, ale i pro vás, kteří jste jim na blízku.

Co s tím dál?

Udělejte první krok, nejste v tom sami!

Možnosti pomoci